Przygotowania do wyjazdu są zawsze wyzwaniem. Jest bardzo dużo spraw, o które trzeba zadbać, żeby o niczym nie zapomnieć. Przy wyjazdach rodzinnych, przygotowania z reguły są mniej wymagające. Zupełnie inaczej rzecz się ma, kiedy musimy zająć się przygotowaniami do samodzielnego wyjazdu naszej pociechy na obóz letni. Od czego zacząć? O czym nie można zapomnieć? I przede wszystkim – jak zrobić to dobrze? Nie ma się czym stresować! W naszym artykule dokładnie omówimy to, co jest najważniejsze, aby nasza pociecha była odpowiednio przygotowana do wyjazdu na letni obóz wakacyjny.

Gdzie jedzie dziecko, czyli określenie potrzeb

Najważniejszym czynnikiem, od którego należy zacząć przygotowania do wyjazdu dziecka na obóz jest określenie tego, gdzie on się odbywa. Czy to będą domki w lesie, nad morzem a może w górach? Zależnie od miejsca, będziemy kompletować potrzebne na wyjazd dziecka rzeczy. W lesie przydadzą się na pewno wygodne buty. Warto także zadbać o odzież przeciwdeszczową. T-Shirty czy bluzy, a także cieplejsze, letnie kurtki również warto spakować. To jednak zaledwie początek przygotowań

Dokumenty, ubezpieczenie i wszelkie kwestie formalne

Samo spakowanie walizki nie powinno sprawić większych problemów, natomiast nie możemy zapominać o tzw. kwestiach formalnych. Legitymacja, opcjonalne, dodatkowe ubezpieczenie czy apteczka z lekami (jeśli dziecko takowe przyjmuje), to konieczność. Warto także wcześniej poinformować organizatorów i wychowawców o chorobach przewlekłych, z którymi boryka się nasza pociecha. Alergie – ze szczególnym  uwzględnieniem tych pokarmowych – również należy zgłosić wychowawcom i organizatorom obozu letniego dla dzieci. Dzięki tej wiedzy, będą mogli oni lepiej zadbać m.in o wyżywienie dziecka a także uniknąć potencjalnych problemów zdrowotnych na obozie. 

Telefon komórkowy – tak czy nie?

Wielu rodziców na wyjazd dziecka na obóz letni, daje mu telefon komórkowy. W założeniu ma on umożliwić kontakt z dzieckiem. Czy jednak rzeczywiście jest to dobry pomysł? Obecnie dzieci spędzają bardzo dużo czasu przed najróżniejszymi ekranami telefonów, tabletów czy komputerów. O ile sam pomysł tego, aby dziecko miało telefon na obozie i w razie potrzeby mogło się skontaktować z rodzicami nie jest zły, o tyle to, w jaki sposób nasza latorośl będzie z niego korzystać to już inna sprawa. Co zatem zrobić? Przede wszystkim, należy poruszyć tę kwestię z organizatorami obozu i wychowawcami. Na letnich obozach najważniejsze jest to, aby dziecko brało udział w najróżniejszych aktywnościach z udziałem rówieśników. Telefon nie jest mu w tym do niczego potrzebny. Co więcej, bardzo często kadra na samym początku obozu umieszcza telefony w depozycie i wydaje je kilka razy w ciągu całego pobytu dziecka – właśnie po to, aby mogło się ono skontaktować z rodzicami. Nie ma w tym niczego złego – dziecko ma opiekę na najwyższym poziomie, jest w gronie rówieśników i z pewnością świetnie się bawi. Z pewnością też swoisty “odwyk” od telefonu i Internetu mu nie zaszkodzi. Takie działanie ma przede wszystkim wartość edukacyjną – dziecko uczy się komunikacji z rówieśnikami, musi samo nauczyć się rozwiązywać problemów a przy tym odkrywa w sobie nowe umiejętności. Rozwija także swoją kreatywność. 

Przygotowanie dziecka do wyjazdu pod kątem emocjonalnym jest bardzo ważne!

Niewątpliwie jednym z najważniejszych elementów, jeśli chodzi o przygotowanie dziecka do wyjazdu na obóz letni, jest zadbanie o jego komfort emocjonalny. Jako rodzice, musimy przede wszystkim dowiedzieć się, czy dziecko chce jechać na taki obóz, a jeśli nie, to dlaczego. Należy bardzo spokojnie wytłumaczyć dziecku, że nic złego się nie stanie, jeśli przez około 2 tygodnie będzie w gronie rówieśników. Warto też pokazać mu, jakie atrakcje czekają na niego na obozie – na pewno się nimi zainteresuje! Ważne jest także uświadomienie dziecku, że wyjazd sprawi, że odpocznie – zmieni otoczenie, pozna nowe osoby i z pewnością będzie się świetnie bawić. Musimy pamiętać, że – szczególnie jeśli jest to pierwszy tego typu wyjazd – nasza latorośl może odczuwać duży lęk związany z rozłąką z rodzicami. Szczera i spokojna rozmowa jest zatem bardzo ważna, aby dziecko zyskało poczucie bezpieczeństwa i nie bało się spróbowania nowej rzeczy, która – jesteśmy o tym przekonani – na pewno mu się spodoba.