Obozy letnie dla dzieci i młodzieży – największe zalety obcowania z naturą offline

Wyjazd na obóz letni jest niewątpliwie bardzo ciekawą opcją, jeśli chodzi o zorganizowanie dzieciom czasu w wakacje. Obozy letnie to nie tylko możliwość zwiedzenia przez naszą pociechę nowych miejsc, ale również okazja do zdobycia nowych umiejętności. Dzieci bardzo chętnie jeżdżą na obozy, chociaż z reguły to wyjazdy “offline”. Co zatem sprawia, że mimo bardzo ograniczonego dostępu do smartfonów, tabletów czy innych urządzeń elektrycznych, dzieci chcą jeździć na obozy? 

Dlaczego na obozach letnich ograniczony jest dostęp do smartfonów?

Zanim odpowiemy sobie na pytanie dotyczące korzyści wynikających z wyjazdu na obóz letni, na którym co do zasady nie korzysta się z telefonów, warto dowiedzieć się, czemu takie ograniczenie zostało wprowadzone. Niezaprzeczalnym faktem jest to, że współcześnie dzieci korzystają zdecydowanie za często ze smartfonów, tabletów czy komputerów. Taki stan rzeczy stanowi poważne zagrożenie, przede wszystkim dla ich prawidłowego rozwoju. Nie są rozwijane umiejętności społeczne, komunikacyjne czy kreatywność. Obecnie z internetu przynajmniej raz w tygodniu korzysta w Polsce aż 98% dzieci w wieku 9-16 lat – w tym zdecydowana większość z nich zagląda do Sieci codziennie. Na podstawie wyników badania EU Kids Online przeprowadzonego wśród dzieci z 25 państw Europy wynika, że niedojadanie lub niedosypianie z powodu surfowania po sieci deklaruje prawie 30% polskich nastolatków. Ponad 40% proc. z nich odczuwa dyskomfort, kiedy nie ma dostępu do sieci, a 35% otwarcie przyznaje, że Internet niekorzystnie wpływa na ich relacje z rówieśnikami. Taki stan rzeczy bardzo szybko może doprowadzić do uzależnienia się dziecka od Internetu. Obozy letnie są zatem przede wszystkim okazją do “detoksu” od urządzeń elektrycznych, co z pewnością będzie korzystne dla dzieci.

Smartfon na obozie letnim? Tak, ale…

Oczywiście nie jest tak, że dziecko, które jedzie na obóz letni, nie może zabrać ze sobą smartfona. Może, jak najbardziej, ale smartfon ten zostanie zaraz po przyjeździe oddany do depozytu. Rodzice mogą uznać to za zbyt drastyczną metodę i pewnie będą mieli w tym swoją rację. Najczęściej pojawiającym się argumentem z ich strony na konieczność oddania telefonu ich pociechy do depozytu na obozie letnim jest to, że nie będą mieli z nim kontaktu. Nic bardziej mylnego – wychowawcy kilka razy w ciągu całego pobytu udostępniają telefony dzieciom właśnie po to, aby mogły one zadzwonić do rodziców lub opiekunów. Co więcej, należy przyjąć, że brak kontaktu ze strony dziecka lub wychowawców na obozie letnim, jest jak najbardziej pozytywny, ponieważ oznacza, że dziecko ma się dobrze i nic złego się nie dzieje. Rodzice zatem mogą być całkowicie spokojni o swoją latorośl. 

Jakie korzyści dla dziecka niesie obóz letni bez smartfona i Internetu?

Dla wielu dzieci i nastolatków konieczność zostawienia telefonu w depozycie w czasie trwania obozu letniego może być trudna. Trzeba jednak podkreślić, że po zakończonym turnusie dzieci same przyznają, że to było świetne rozwiązanie. Poza tym, z obozu letniego wracają one z nowymi umiejętnościami. Te z nich, które do tej pory miały ogromne problemy z komunikacją czy nawiązywaniem nowych znajomości, stają się bardziej otwarte i pewne siebie. Co więcej, bardzo duże grono uczestników obozów letnich uczy się w czasie ich trwania kreatywnego myślenia. Nie szukają rozwiązań problemów w Internecie, tylko znajdują je sami. Obozy letnie uczą także odpowiedzialności za powierzone dzieciom zadania, co bardzo przydaje się nie tylko w codziennym życiu – niezależnie od wieku dziecka. Stres i cyfrowe przeciążenie zostają skutecznie zniwelowane, co z kolei przekłada się na to, że dziecko lepiej funkcjonuje w ciągu dnia – jest pełne energii, kreatywne i chętne do współpracy czy zabawy na świeżym powietrzu. 

Ograniczenie dostępu do smartfonów i Internetu w czasie trwania obozów letnich dla dzieci, to rozwiązanie, które niesie ze sobą szereg najróżniejszych korzyści. Gdyby jednak rodzice mieli jakiekolwiek pytania czy wątpliwości związane np. z oddaniem telefonu latorośli do depozytu na obozie letnim, zawsze mogą porozmawiać o tym z organizatorami czy wychowawcami. 

Jak przygotować dziecko do wyjazdu na obóz letni?

Przygotowania do wyjazdu są zawsze wyzwaniem. Jest bardzo dużo spraw, o które trzeba zadbać, żeby o niczym nie zapomnieć. Przy wyjazdach rodzinnych, przygotowania z reguły są mniej wymagające. Zupełnie inaczej rzecz się ma, kiedy musimy zająć się przygotowaniami do samodzielnego wyjazdu naszej pociechy na obóz letni. Od czego zacząć? O czym nie można zapomnieć? I przede wszystkim – jak zrobić to dobrze? Nie ma się czym stresować! W naszym artykule dokładnie omówimy to, co jest najważniejsze, aby nasza pociecha była odpowiednio przygotowana do wyjazdu na letni obóz wakacyjny. 

Gdzie jedzie dziecko, czyli określenie potrzeb

Najważniejszym czynnikiem, od którego należy zacząć przygotowania do wyjazdu dziecka na obóz jest określenie tego, gdzie on się odbywa. Czy to będą domki w lesie, nad morzem a może w górach? Zależnie od miejsca, będziemy kompletować potrzebne na wyjazd dziecka rzeczy. W lesie przydadzą się na pewno wygodne buty. Warto także zadbać o odzież przeciwdeszczową. T-Shirty czy bluzy, a także cieplejsze, letnie kurtki również warto spakować. To jednak zaledwie początek przygotowań. 

Dokumenty, ubezpieczenie i wszelkie kwestie formalne

Samo spakowanie walizki nie powinno sprawić większych problemów, natomiast nie możemy zapominać o tzw. kwestiach formalnych. Legitymacja, opcjonalne, dodatkowe ubezpieczenie czy apteczka z lekami (jeśli dziecko takowe przyjmuje), to konieczność. Warto także wcześniej poinformować organizatorów i wychowawców o chorobach przewlekłych, z którymi boryka się nasza pociecha. Alergie – ze szczególnym  uwzględnieniem tych pokarmowych – również należy zgłosić wychowawcom i organizatorom obozu letniego dla dzieci. Dzięki tej wiedzy, będą mogli oni lepiej zadbać m.in o wyżywienie dziecka a także uniknąć potencjalnych problemów zdrowotnych na obozie. 

Telefon komórkowy – tak czy nie?

Wielu rodziców na wyjazd dziecka na obóz letni, daje mu telefon komórkowy. W założeniu ma on umożliwić kontakt z dzieckiem. Czy jednak rzeczywiście jest to dobry pomysł? Obecnie dzieci spędzają bardzo dużo czasu przed najróżniejszymi ekranami telefonów, tabletów czy komputerów. O ile sam pomysł tego, aby dziecko miało telefon na obozie i w razie potrzeby mogło się skontaktować z rodzicami nie jest zły, o tyle to, w jaki sposób nasza latorośl będzie z niego korzystać to już inna sprawa. Co zatem zrobić? Przede wszystkim, należy poruszyć tę kwestię z organizatorami obozu i wychowawcami. Na letnich obozach najważniejsze jest to, aby dziecko brało udział w najróżniejszych aktywnościach z udziałem rówieśników. Telefon nie jest mu w tym do niczego potrzebny. Co więcej, bardzo często kadra na samym początku obozu umieszcza telefony w depozycie i wydaje je kilka razy w ciągu całego pobytu dziecka – właśnie po to, aby mogło się ono skontaktować z rodzicami. Nie ma w tym niczego złego – dziecko ma opiekę na najwyższym poziomie, jest w gronie rówieśników i z pewnością świetnie się bawi. Z pewnością też swoisty “odwyk” od telefonu i Internetu mu nie zaszkodzi. Takie działanie ma przede wszystkim wartość edukacyjną – dziecko uczy się komunikacji z rówieśnikami, musi samo nauczyć się rozwiązywać problemów a przy tym odkrywa w sobie nowe umiejętności. Rozwija także swoją kreatywność. 

Przygotowanie dziecka do wyjazdu pod kątem emocjonalnym jest bardzo ważne!

Niewątpliwie jednym z najważniejszych elementów, jeśli chodzi o przygotowanie dziecka do wyjazdu na obóz letni, jest zadbanie o jego komfort emocjonalny. Jako rodzice, musimy przede wszystkim dowiedzieć się, czy dziecko chce jechać na taki obóz, a jeśli nie, to dlaczego. Należy bardzo spokojnie wytłumaczyć dziecku, że nic złego się nie stanie, jeśli przez około 2 tygodnie będzie w gronie rówieśników. Warto też pokazać mu, jakie atrakcje czekają na niego na obozie – na pewno się nimi zainteresuje! Ważne jest także uświadomienie dziecku, że wyjazd sprawi, że odpocznie – zmieni otoczenie, pozna nowe osoby i z pewnością będzie się świetnie bawić. Musimy pamiętać, że – szczególnie jeśli jest to pierwszy tego typu wyjazd – nasza latorośl może odczuwać duży lęk związany z rozłąką z rodzicami. Szczera i spokojna rozmowa jest zatem bardzo ważna, aby dziecko zyskało poczucie bezpieczeństwa i nie bało się spróbowania nowej rzeczy, która – jesteśmy o tym przekonani – na pewno mu się spodoba. 

Jesteśmy tutaj, aby rozwiać Twoje obawy – skontaktuj się z nami!

Rozumiemy, że wybór odpowiedniego obozu dla Twojego dziecka może być pełen wątpliwości. Dlatego jesteśmy tutaj, aby odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania i rozwiać wszelkie obawy. Nasz obóz oferuje bezpieczne i rozwijające środowisko, gdzie każde dziecko znajdzie coś dla siebie. Niezależnie od tego, czy masz pytania dotyczące naszej oferty, warunków uczestnictwa czy opcji płatności, zapraszamy do kontaktu – chętnie udzielimy wszelkich informacji i pomożemy w podjęciu najlepszej decyzji dla Twojego dziecka.

zadzwoń