Obozy letnie dla dzieci i młodzieży – największe zalety obcowania z naturą offline
Wyjazd na obóz letni jest niewątpliwie bardzo ciekawą opcją, jeśli chodzi o zorganizowanie dzieciom czasu w wakacje. Obozy letnie to nie tylko możliwość zwiedzenia przez naszą pociechę nowych miejsc, ale również okazja do zdobycia nowych umiejętności. Dzieci bardzo chętnie jeżdżą na obozy, chociaż z reguły to wyjazdy “offline”. Co zatem sprawia, że mimo bardzo ograniczonego dostępu do smartfonów, tabletów czy innych urządzeń elektrycznych, dzieci chcą jeździć na obozy?
Dlaczego na obozach letnich ograniczony jest dostęp do smartfonów?
Zanim odpowiemy sobie na pytanie dotyczące korzyści wynikających z wyjazdu na obóz letni, na którym co do zasady nie korzysta się z telefonów, warto dowiedzieć się, czemu takie ograniczenie zostało wprowadzone. Niezaprzeczalnym faktem jest to, że współcześnie dzieci korzystają zdecydowanie za często ze smartfonów, tabletów czy komputerów. Taki stan rzeczy stanowi poważne zagrożenie, przede wszystkim dla ich prawidłowego rozwoju. Nie są rozwijane umiejętności społeczne, komunikacyjne czy kreatywność. Obecnie z internetu przynajmniej raz w tygodniu korzysta w Polsce aż 98% dzieci w wieku 9-16 lat – w tym zdecydowana większość z nich zagląda do Sieci codziennie. Na podstawie wyników badania EU Kids Online przeprowadzonego wśród dzieci z 25 państw Europy wynika, że niedojadanie lub niedosypianie z powodu surfowania po sieci deklaruje prawie 30% polskich nastolatków. Ponad 40% proc. z nich odczuwa dyskomfort, kiedy nie ma dostępu do sieci, a 35% otwarcie przyznaje, że Internet niekorzystnie wpływa na ich relacje z rówieśnikami. Taki stan rzeczy bardzo szybko może doprowadzić do uzależnienia się dziecka od Internetu. Obozy letnie są zatem przede wszystkim okazją do “detoksu” od urządzeń elektrycznych, co z pewnością będzie korzystne dla dzieci.
Smartfon na obozie letnim? Tak, ale…
Oczywiście nie jest tak, że dziecko, które jedzie na obóz letni, nie może zabrać ze sobą smartfona. Może, jak najbardziej, ale smartfon ten zostanie zaraz po przyjeździe oddany do depozytu. Rodzice mogą uznać to za zbyt drastyczną metodę i pewnie będą mieli w tym swoją rację. Najczęściej pojawiającym się argumentem z ich strony na konieczność oddania telefonu ich pociechy do depozytu na obozie letnim jest to, że nie będą mieli z nim kontaktu. Nic bardziej mylnego – wychowawcy kilka razy w ciągu całego pobytu udostępniają telefony dzieciom właśnie po to, aby mogły one zadzwonić do rodziców lub opiekunów. Co więcej, należy przyjąć, że brak kontaktu ze strony dziecka lub wychowawców na obozie letnim, jest jak najbardziej pozytywny, ponieważ oznacza, że dziecko ma się dobrze i nic złego się nie dzieje. Rodzice zatem mogą być całkowicie spokojni o swoją latorośl.
Jakie korzyści dla dziecka niesie obóz letni bez smartfona i Internetu?
Dla wielu dzieci i nastolatków konieczność zostawienia telefonu w depozycie w czasie trwania obozu letniego może być trudna. Trzeba jednak podkreślić, że po zakończonym turnusie dzieci same przyznają, że to było świetne rozwiązanie. Poza tym, z obozu letniego wracają one z nowymi umiejętnościami. Te z nich, które do tej pory miały ogromne problemy z komunikacją czy nawiązywaniem nowych znajomości, stają się bardziej otwarte i pewne siebie. Co więcej, bardzo duże grono uczestników obozów letnich uczy się w czasie ich trwania kreatywnego myślenia. Nie szukają rozwiązań problemów w Internecie, tylko znajdują je sami. Obozy letnie uczą także odpowiedzialności za powierzone dzieciom zadania, co bardzo przydaje się nie tylko w codziennym życiu – niezależnie od wieku dziecka. Stres i cyfrowe przeciążenie zostają skutecznie zniwelowane, co z kolei przekłada się na to, że dziecko lepiej funkcjonuje w ciągu dnia – jest pełne energii, kreatywne i chętne do współpracy czy zabawy na świeżym powietrzu.
Ograniczenie dostępu do smartfonów i Internetu w czasie trwania obozów letnich dla dzieci, to rozwiązanie, które niesie ze sobą szereg najróżniejszych korzyści. Gdyby jednak rodzice mieli jakiekolwiek pytania czy wątpliwości związane np. z oddaniem telefonu latorośli do depozytu na obozie letnim, zawsze mogą porozmawiać o tym z organizatorami czy wychowawcami.